Start | Gracze i MG | Tworzenie Postaci | Umiejętności | Walka | Awansowanie | Świat | Przedmioty | Dla MG | Inne

Każdy ze światów FF RPG jest inny. Wszystkie mają jednak pewne cechy wspólne - i to takie, które odróżniają je od innych światów fantasy. Cechy te tutaj są wymienione.

Różnorodność
Mieszkańcy światów FF RPG są bardzo przemieszani pod względem kulturowym. Technologia, zwyczaje, architektura i ubiór mogą (i zwykle to robią) zmieniać się wraz z kolejnymi miejscami, a często też i osobami. Niczym nadmiernie osobliwym nie jest ujrzenie czarodzieja wysiadającego z lokomotywy lub samuraja patrzącego jak pracują chłopi wyglądający jakby wyskoczyli z XVIII-wiecznej Anglii. W większości miejsc przeważa jednak styl zbliżony do średniowiecznego lub XVI-XVII wiecznego, a technologia polega bardziej na mechanice i parze niż elektryczności. O dziwo, broń palna jest często mniej skuteczna niż miecz w rękach dobrego wojownika lub zaklęcia. Mimo swej różnorodności, mieszkańcy zwykle używają takiego samego lub podobnego języka, a waluta jest wszędzie taka sama - gil.

Nieludzie
Nieludzie zazwyczaj nie są zbyt częstym widokiem - w zależności od świata i miejsca, mogą być relatywnie części lub prawie niespotykani. W większości światów najbardziej częstymi istotami tego typu są krasnoludy, elfy, gobliny, olbrzymy i moogle. Wszystkie poprzednie rasy są podobne do tych z innych realiów, przyjrzyjmy się jednak bliżej Mooglom.

Moogle

Te dziwne istoty wyglądają jak dość tłuste, humanoidalne białe koty z czerwonymi nosami i skrzydłami oraz pojedynczą antenką na głowie, wzrostu mniej więcej połowy człowieka - wyglądają więc komicznie. Nie potrafią latać, nie wydają też żadnych dźwięków prócz "kupo" - rozumieją jednak ludzką mowę, a między sobą porozumiewają się telepatycznie (to do tego służą te antenki). Czasami, bardzo rzadko, pojawia się człowiek umiejący odbierać ich telepatyczne sygnały - a jeszcze rzadziej pojawia się Moogle umiejący porozumiewać się w języku ludzi. Większość Moogle'ów to pokojowe i nieśmiałe stworzenia, żyjące w miejscach w których łatwo o kryjówki - podziemnych tunelach (lecz blisko wyjścia na powierzchnię) lub gęstych lasach.

Potwory
Mniej cywilizowane obszary często roją się od bestii - co zniechęca do zbaczania ze szlaku podczas podróży. Wśród tych potworów znajdują się dość zwyczajne, jak dzikie humanoidy, wilki, wielkie pająki, gryfy i tym podobne, czasem jednak można znaleźć coś naprawdę niesamowitego i dziwnego - dwugłowe wielkie ptaki lub chodzące głazy z twarzami. Prawie każdy ze stworów posiada jednak słabość na jakiś określony żywioł - i sprytny podróżnik powinien to wykorzystać. Osobliwą grupą są nieumarli - zaklęcia lecznicze ranią ich miast leczyć, ale z tego samego powodu użycie na nich zdolności wysysających punkty życia może skończyć się przykro dla nieostrożnego maga.

Wymiar Fantomowy
Jest to inny wymiar, zamieszkiwany przez istoty wyglądające jak zwyczajne bestie - różniące się jednak od nich. Mieszkańcy tego wymiaru inteligencją dorastają, a często przewyższają, ludzi. Te istoty nie pragną czynić zła, jednak z różnych powodów mogą okazać się agresywne. Czasem zapuszczają się na wymiar ludzi - jednak trudno stwierdzić jak to robią i jak wracają, i dzięki temu samemu dostać się do Wymiaru Fantomowego. Na przywoływaniu tych stworzeń bazuje magia Sprowadzaczy.
Stworzenia zamieszkujące Wymiar Fantomowy zwane są też Esperami.

Chocobo

Konie należą do rzadkości, o ile w ogóle są znane. Ich miejsce zajmują inne stworzenia - ptaki nieloty zwane chocobo. Typowy chocobo przypomina skrzyżowania strusia z kurczakiem, jest nieco wyższy niż człowiek, żółty, z bujnym ogonem, dużą głową i krótkim, zakrzywionym dziobem. Wydają się łagodne i przyjazne i faktycznie takie są - są jednak płochliwe i złapanie dzikiego chocobo może być nie lada wyzwaniem. Chocobo żywią się warzywami, a ich hodowla nie jest trudna - używa się ich więc jako wierzchowców (są wolniejsze niż konie, lecz wytrzymalsze i mogę na krótki czas wziąć więcej niż 1 osobę) do różnych zadań - kawaleria chocobo jest niebezpieczna w walce, a wyścigi chocobo należą do popularnych rozrywek w dużych miastach. Krążą legendy o czarnych, potrafiących latać chocobo - jednak nikt ich nigdy na ocy nie widział (lub wolał milczeć).


Powietrzne Statki
Jest to niezwykłe osiągnięcie myśli inżynieryjnej - latający pojazd. Typowy powietrzny statek wygląda jak morski okręt wyposażony w silniki i podwieszony do balonu lub posiadający duże śmigła (jak helikopter), i potrafi osiągnąć duże prędkości. Jest to bardzo szybki i komfortowy środek transportu, jego cena sprawia jednak że jest dość rzadki i mogą sobie na niego pozwolić tylko nieliczni - bogacze albo przywódcy państw. Większość mieszkańców, nawet jeśli widziała powietrzny statek, to nie z bliska.